Piana otwartokomórkowa
Izolacja natryskowa: piana otwartokomórkowa
Piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Ma nadal bardzo dobrą izolacyjność termiczną (λ = 0,033-0,038 W/(m.K)), ale gorszą od pian zamkniętokomórkowych. Jest niezwykle lekka (7-14 kg/m3, dla porównania ciężar wełny to 10-80 kg/m3) i paroprzepuszczalna, dlatego sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna.
Jest elastyczna, dzięki czemu, gdy zaizoluje się nią konstrukcje drewniane, nie odczepi się od belek i desek, które w naturalny sposób pracują. Piana otwartokomórkowa jest bardziej nasiąkliwa od zamkniętokomórkowej, dlatego gdy stosuje się ją na poddaszu lub przy ocieplaniu ścian i innych konstrukcji szkieletowych, zaleca się wykonanie paroizolacji od strony wnętrza budynku.
Pianka otwartokomórkowa tuż po opuszczeniu dyszy natryskowej ma w swojej strukturze dwutlenek węgla. Jego izolacyjność jest lepsza niż otaczającego nas powietrza, współczynnik przewodzenia ciepła λ takiej świeżej warstwy to 0,033 W/(m.K). Ze względu na to, że komórki są otwarte, oczywiście następuje szybkie ulotnienie dwutlenku węgla i pianka osiąga λ na poziomie 0,038 W/(m.K). Jest to tak zwana lambda starzeniowa. Proces ten następuje jednak nie w trakcie eksploatacji ocieplenia, tylko w ciągu kilku sekund po aplikacji, a potem się zatrzymuje. Dlatego we wszelkich zestawieniach podaje się izolacyjność termiczną pianki opierając się na lambdzie starzeniowej – bo to realna wartość. Owa termoizolacyjność już potem przez długi czas nie ulega zmianie i nie trzeba się bać o pogorszenie parametrów gotowego ocieplenia.
Pianę zamkniętokomórkową wykorzystujemy przy izolacjach:
Poddaszy
Konstrukcji szkieletowych
Ścian
Stropów
©IZOBUD
Designed by Virtual Group
Polityka prywatności
Tel: 793 069 136
Email: grzegorz.ch@poczta.onet.pl